Android Oyun Programlama Ders 6: PhysicWorld ve Body Kavramı

Android oyun programlama derslerinin altıncısında daha önce kurulumunu anlattığım fizik motorunun kullanımını, özelliklerini, programcıya sağladığı kolaylıkları ve ne gibi fonksiyonları gerçekleştirdiğine değineceğim. Bir sonraki derste de uygulamalı olarak burada anlattığım işlemleri gerçekleştireceğim.

NOT: Fizik motorunun ne olduğunu, androidde kullandığım fizik motorunun özelliklerini ve kurulumunu buradan öğrenebilirsiniz.

Oyunlarda bildiğiniz üzere nesneler vardır. Bu nesnelerin birbirleriyle etkileşmesi gerekir. Şöyle ki; iki cismin birbiriyle çarpışmasıyla cisimlerin yöneleceği doğrultunun, çarpışmadan önceki hız, yön ve ağırlık bilgilerine göre hesaplanması gerekir. İşte bu gibi olaylarda fizik motorları programcının yapacağından daha iyi performansla çalışan daha az hatalı bir hesaplama işlemi gerçekleştirir.

PhysicsWorld Nedir?

Türkçe çevirisinden de anlaşılacağı gibi fizik dünyasıdır. Yani uygulamada belirlenen bazı fiziksel özelliklerin PhsysicsWorld nesnesi üzerinde tanımlanmasıyla bir fizik dünyası oluşur ve tüm nesneler bu özellikler göre hareket eder. Örneklersem daha iyi anlaşılacaktır. Cisimlerin esnekliği, yerçekimi ivmesi, yoğunluğu ve sürtünme katsayısı gibi fiziksel özelliklerin değerleri oluşturulan fizik dünyasına atanırlar. Artık bu fizik dünyası ile bağdaştırılan tüm nesneler, yani fizik dünyası içindeki tüm nesneler bu değerlere göre hareket etmek zorundadır. Örneklere bir sonraki makalede yer vereceğim.

Body Nedir?

Body, yine Türkçemize çevirisi itibari ile vücut anlamındadır. Bu kısmı geniş bir şekilde açıklamak istiyorum. Daha önceki derslerde sprite oluşturduk ve bu sprite üzerinde sürükleme işlemi vb işlemler yaptık. Bilmiyorum farkettiniz mi ama bir sprite diğer sprite ile aynı bölgeyi işgal ettiğinde herhangi bir etkileşim olmadı. Ya altından ya da üstünden geçerek diğer sprite’ ı kesinlikle etkilemedi. Bir resmin fiziksel işlemleri gerçekleştirebilmesi için bir Body‘ ye sahip olması gerekir. Yani body’siz bir sprite sadece resim, görüntü olmakla kalır. Çarpışma yapamaz, diğer nesnelerle etkileşemez sanal bir cisim niteliğinde sadece kullanıcılara görünür. Bu yüzden fiziksel işlemlerin yapılacağı sprite nesnelerine body giydirilmesi gerekir. Yine body uygulamasını da önümüzdeki makalede yayınlayacağım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir