Android Fizik Motoru Kurulumu (Box2D)

Oyun geliştirirken olmazsa olmaz kütüphanelerden biri de fizik motorlarıdır. Fizik motorları, uygulama içindeki çarpışmaları ve fiziksel olayları kontrol ederler. Daha önce Andengine oyun motorunun kurulumunu anlattığım Android oyun geliştirme aşamalarından şimdi de Box2D fizik motorunun Eclipse ortamındaki nasıl dahil edildiğine değineceğim.

Kurulum aşamalarını maddeler halinde açık bir şekilde anlatmak daha faydalı olacaktır. Aşağıdaki işlemleri adım adım uygulayarak android uygulama geliştirme ortamınıza bir fizik motoru kurabilirsiniz.

  • Öncelikle buradan sağ bölmedeki “view raw file” linki ile andenginephysicsbox2dextension.jar dosyasını indiriyoruz.
  • Ardından indirilen jar dosyasını Eclipse üzerindeki Package Explorer penceresinden, projenin lib klasörüne kopyalıyoruz.
  • Yine Eclipse üzerinden, lib klasörüne kopyalanan jar dosyasının üzerinde sağ tık –> Build Path –> Add To Build Path seçeneği ile box2D fizik motorunun referansını projeye eklemiş oluyoruz.

Bu adımları gerçekleştirdikten sonra Eclipse üzerinde yine aynı dizindeki Referenced Libraries klasöründe andenginephysicsbox2dextension kütüphanesini görebilirsiniz. Son görünüm şu şekilde olmalıdır:

İşte oyunların gerçekçiliğini artırmakta önemli rol oynayan fiziksel olayların temel kütüphanelerini bizlere sağlayan BOX2D fizik motorunun android uygulama geliştirme ortamına kururlumu bundan ibaret.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir