IIS7 Port Değişimi (Resimli Anlatım)

80 Portu Neden Meşguldür?

IIS7 kurulumunu anlattığım yazıda sunuculardan bahsetmiştim. Asp, asp.NET gibi programlama dillerinin sunucusunun IIS içinde olduğunu, diğer programlama dillerinin de kendi sunucu yazılımları olduğunu belirtmiştim. IIS kurulacak bilgisayara eğer daha önce bir sunucu kuruldu ise, bu sunucu varsayılan olarak  80 portunda çalışır.

Bu durumda IIS sunucusu, kurulu olduğu port meşgul olduğu için çalışmayacaktır ve tarayıcı, bu doğrultuda hata verecektir. Bu hatayı düzeltmenin yolu, portu değiştirmektir. IIS7 port değişimi için aşağıdaki adımları uygulamak yeterli olacaktır.

Port Değiştirme Aşamaları

Öncelikle “Denetim Masası” –> “Yönetimsel Araçlar” (Control Panel\All Control Panel Items\Administrative Tools)  penceresinde “Internet Information Services (IIS) Manager” simgesine tıklayarak aşağıdaki pencereyi açıp sol bölmedeki Default Web Site Seçeneği seçili iken sağ kısımdan Bindings ifadesine tıklıyoruz.

Bindings ifadesine tıkladıktan sonra da aşağıdaki pencere açılıyor. Bu pencereden de portu 80 olarak görünen ilk satır seçili halde iken edit butonuna tıklıyoruz

Açılan pencereden de IP Adress, Port ve Host Name seçeneklerini aşağıdaki resme göre dolduruyoruz.

Bu aşamadan sonra tarayıcınızdan, “localhost:8888” adresine gittiğinizde IIS ana sayfasına yönlendirileceksiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir