Windows7' de IIS7 Kurulumu(Resimli Anlatım)

IIS kurulumuna girmeden önce, bilgisi olmayanlar için IIS’ in ne olduğuna kısaca değinmekte fayda var.

1. IIS Nedir?

IIS, Internet Information Services kelimelerinin baş harflerinden oluşmuştur ve Windows’ un kullanıcılarına sunduğu bir sunucu(server) yazılımıdır. Sunucu kavramını da açıklamak gerekirse; sunucu, web programlamada sıkça kullanılan bir kavramdır. Şöyle ki, saf html ve script dosyaları tarayıcı üzerinde herhangi bir yazılıma ihtiyaç duymadan çalıştırılabilirler. Ama, ASP, ASP.NET, PHP ve JAVA gibi programlama dilleri ile oluşturulmuş dinamik web sayfalarının çalıştırılması ve tarayıcıda bu sayfaların oluşturulabilmesi için bir sunucu yazılımına ihtiyaç vardır.

IIS7, Windows7 işletim sistemi ile birlikte kurulduğu için fazladan bir kurulum işlemine gerek yok. Kullanıma açmak için aşağıdaki aşamaları izlemeniz yeterli olacaktır.

2. IIS7 Nasıl Kurulur?

IIS kurulumu için “Denetim Masası”ndan “Programlar ve Özellikleri” simgesine tıklandığında açılan pencerenin sol bölmesindeki üçüncü seçeneğe yani “Windows özelliklerini aç ya da kapat”(Turn Windows Features on or off) seçeneğine tıklıyoruz. Açılan penceredeki seçenekleri aşağıdaki resme göre işaretliyoruz.

Ok tuşuna basıldığında ayarlamaların kaydedilmesi ve uygulanması biraz zaman alacaktır. Eğer 80 portuna herhangi bir sunuu kurulu değilse başka bir deyişle 80 portu meşgul değilse, IIS sunucusu localhost:80 adresi ile çalışır. Bu aşamadan sonra “C:\inetpub\wwwroot” konumuna, hazırlanan asp ya da aspx dosyalarını atıp sayfaları görüntüleyebilirisniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir