Android Andengine Nedir, Nasıl Kurulur?

Android programlama kategorisine henüz giriş yapmışken merak saldığım konu olan andengine üzerinden devam ediyorum. Öncelikle Android’ i kısaca açıklamak isterim konuya yabancı olanlar için.  Android; açık kaynak kodlu, Linux işletim sistemi tabanlı bir mobil işletim sistemidir. Andengine ise Android’ in oyun geliştirme motorudur.

NOT: Eclipse üzerinde henüz Android uygulama geliştirme ortamı kurmadıysanız, kurulumu için tıklayınız.

Andengine Nasıl Kurulur

Gerekenler: andengine.jar

Andengine kütüphanelerini kullanabilmek için projeye andengine.jar dosyasının android projesine eklenmesi gerekir. Şimdi gelin andengine.jar dosyasının indirilme ve projeye eklenme aşamasına bakalım.

1. andengine.jar Dosyasının İndirilmesi

Öncelikle jar dosyasının konumu olan sayfaya buradan gidelim. Aşağıdaki resimde de görüldüğü üzere sayfanın sağ alt kısmındaki “View raw file” bağlantısına tıklayalım. Gelen uyarı penceresinden “Dosyayı kaydet” butonuna tıklandığında indirme işlemi başlayacaktır.

 

2. andengine.jar Dosyasının Android Projesine Eklenmesi
Andengine oyun motorunun özelliklerinin kullanılabilmesi için andengine.jar dosyasının projeye eklenmesi gerekir. Eclipse üzerinde oluşturulan android projesine jar dosyasını ekleyebilmek için öncelikle proje içinde “lib” adında bir klasörün oluşturulması gerekiyor. Proje üzerinde sağ tık –> New –> Folder yolu ile projenin ana dizinine “lib” klasörünü oluşturalım.(Aşağıdaki Resim)
 

 
“lib” klasörünü oluşturduktan sonra indirdiğimiz andengine.jar dosyasını sürükle bırak yöntemiyle eclipse içinden ya da proje dosyalarının bulunduğu konumdan oluşturduğumuz “lib” klasörünün içine kopyalayalım. Ardından jar dosyası üzerinde sağ tıklayıp “Build classpath” seçeneğini seçtikten sonra proje dosyalarının hiyerarşik yapısının son hali aşağıdaki gibi olacaktır.

Yukardaki tüm aşamaları eğer eksiksiz gerçekleştirdiyseniz, andengine özellikleri kullanarak bir android uygulaması geliştirme ortamına sahipsiniz demektir. Bir sonraki yazımın konusu da tahmin ettiğiniz üzere ilk andengine uygulamasını geliştirme üzerine olacak. Sağlıcakla kalın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir