Eclipse' e Android SDK ve Emülatör Kurulumu

Bu yazıda Android ile uygulama geliştirme ortamı kurulum aşamasının ilki olan emulator kurulumunu anlatmaya çalışacağım. Eğer JDK kurulumlarını daha önceden yapıp eclipse’ i çalıştırdıysanız, emülatörü kurmak için 1. maddeden başlamalısınız. Ayrıca gerekenler kısmından da sadece Android SDK indirmeniz yeterli olacaktır.

 

 

Gerekenler:

  • Eclipse (indir) (Eclipse Classic 3.7 ,  174 MB)
  • JDK (indir) (Java Platform (JDK) 7)
  • İşletim sisteminize uygun Android SDK (indir)

JDK bilgisayara kurulduktan sonra, eclipse’ i rardan çıkaralım. eclipse.exe dosyası çalıştırıldığında eclipse başlayacak ve projeleri kaydetmek için size bir çalışma alanı soracaktır. Eclipse sorunsuz bir şekilde  çalıştırıldıktan sonra emülatör kurulumuna başlayabiliriz…

Emülatör Kurulumu

1. Android SDK ve Yeni Yazılım Yüklenmesi

Öncelikle indirilen Android SDK‘ yı rardan, eclipse klasörünün içine çıkaralım. (Benim sdk dizinim şöyle:C:\Program Files\eclipse\android-sdk-windows) Ardından SDK’ yı, ilerde sorun çıkarmaması açısından tüm paketleri ile birlikte kuralım. Bu işlem yaklaşık 3-4 saat sürecektir.(Aşağıdaki resim)

 

 

Eclipse açtıktan sonra help –> Install New Software yolu ile açılan pencerede work with kısmına “https://dl-ssl.google.com/android/eclipse/” adresini, belirleyeceğiniz bir isimle ekledikten sonra, aşağıdaki resimde de gördüğünüz üzere ikinci kısımda çıkan paketleri seçip Next tuşuna basıyoruz.

 

 

2. Android SDK Klasörünün Yerinin Eclipse’e Belirtilmesi

Eclipse içinden window –> Preferences yolu ile açılan pencereden sol sekmedeki Android sekmesine tıkladıktan sonra sağdaki SDK Location kısmına Android SDK’ nın konumunu belirtiyoruz. Location’ da boşlukların olmamasına dikkat etmemiz gerekiyor. Aksi taktirde ilerde uygulama çalıştırma aşamasında sorunlarla karşılaşabilirsiniz.(Aşağıdaki Resim)

 

3. SDK Paketlerinin Yüklenmesi

SDK kurulumu sırasında kurulan paketlerin eclipse üzerinde kullanılabilmesi için aşağıdaki adımları sırasıyla gerçekleştirmemiz gerekiyor. Eclipse içinde window –> Android SDK and AVD Manager yolu ile açılan pencerenin sol bölmesinden Available packages sekmesine tıklandığında sağ bölmedeki paketlerin yine tamamını seçip Install Selected tuşuna basıyoruz. Bu işlem de yine uzun sürecektir.(Aşağıdaki Resim)

 

 

4. Sanal Cihaz Oluşturma

Uygulamaları çalıştırabilmemiz için sanal bir aygıta ihtiyacımız vardır. Bu sanal cihazı da yine eclipse içinde window –> Android SDK and AVD Manager yolu ile açılan pencerenin sol bölmesindeki Virtual Devices sekmesine tıklayalım. Sağ bölmede aşağıdaki pencereyi göreceksiniz. Bu pencereden ayarlamaları yaptıktan sonra Create AVD tuşu ile sanal  Cihaz oluşturma işlemini tamamlıyoruz. Konsolda oluşturulan sanal aygıtın özelliklerini görebilirsiniz. Aşağıda bu paragrafın özeti niteliğinde resimlerden oluşan anlatımı görebilirsiniz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir