Artık Bizim de Bir Odamız Var

Türkiye’ de Bilgisayar Mühendisliğinin henüz genç bir meslek olmasından mı yoksa başka sebeplerden midir bilinmez; bizi saracak, kollayacak bir Bilgisayar Mühendisliği Odamız yoktu. Başlığa bakmayın, hala da yok 😉 Ama neden olmasın ki?

Her ne kadar Elektrik Mühendisleri Odasına(EMO) bağlı olsak da insan kendi mesleğinin adıyla anılan bir grubun mensubu olamamanın eksikliğini her zaman yaşıyor. BMO’ nun açılmasıyla hem bu eksiklik ortadan kalkacak, hem bilgisayar alanındaki çalışmalar bir standart kazanacak, hem de (umarım ki) insanlar bilgisayar alanında daha çok bilinçlendirilecek. Bu sayede, sonradan bilgisayar mühendisliğine soyunup(BM olmadığı halde) hem iş kalitesi hem de kazanç anlamında seviyeyi düşüren insanlara da itibar edilmeyecektir.

Bir süredir devam eden süreçte, bir grup bilgisayar mühendisinin çalışmalarıyla BMO’ yu kurma çalışmaları hızlandı. Türkiye’ de Bilgisayar  Mühendisliği mesleğinin belli bir olgunluğa ulaşması, sınırların daha net çizilebilmesi açısından bu çalışmaların daha önceden yapılması gerekiyordu belki de. Çalışmalarına devam eden grup facebookta 5000 üyesiyle, il il yapılan toplantılarla süreci hızlandırmaya devam ediyor. Bu süreçte bilgisayar mühendislerine katkıda bulunmak isterseniz TBMO sitesine üye olabilir ya da facebook grubuna katılabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir