Struts2 Konfigürasyon Dosyaları(XML)

Java web alanındaki ilk yazımda frameworklerin yararlarından, bize  sundukları kolaylıklardan bahsetmiştim. Bu kolaylıkları bizlere sunan birimleriden bir tanesi de konfigürasyon dosyalarıdır(Configuration Files). Bu yazımda bu konfigürasyon dosyalarından en önemlisi ve kullanıcının değişiklik yapmasına en çok ihtiyaç duyan xml dosyasını örneklerle açıklamaya çalışacağım.

struts.xml dosyası

Bir programlama dili ile bir web sayfasının iletişimi, bilindiği gibi doğrudan gerçekleşemez. Yani bir sayfa, bir url çağırır gibi html’ den programlama dili dökümanı, programlama dili dökümanından da bir html sayfası değişkenler de iletilerek çağırılamaz. Çünkü programlama dili, web uygulamalarında bir sunucu üzerinde çalıştırılır. İletişimleri için request ve response nesnelerinin kullanılması gerekir. İşte struts.xml dosyası jsp sayfaları ile java classlarını, bu nesnelere ihtiyaç duymadan konuşturmamıza olanak sağlar.

[cc lang=’xml’ ]/categoryDetail.jsp

[/cc]

Yukardaki struts.xml kodlarını açıklayacak olursak, bizi şu an action tagları ve arasındaki kısım ilgilendiriyor.

<action name = “goToCategoryDetail” class = “actions.goToCategoryDetail”> ifadesi; formlardan action özelliğinin “goToCategoryDetail” olanını bul, düğmeye basıldığında actions package’ i içindeki goToCategoryDetail.java classına gönder demektir.

<result name = “categoryDetail”>/categoryDetail.jsp</result> ifadesi ise goToCategoryDetail.java classından gelecek yanıta göre işlem yapar. Eğer bu classtan “categoryDetail” stringi geri döndürülmüşse, sayfa “/categoryDetail.jsp” sayfasına yönlendirilecektir. Burada bir çok result tagı yazabilirdik mesela şöyle bir şey olabilirdi; java classında yapılan işlemler sırasında herhangi bir hatayla karşılaşma ihtimalimiz her zaman vardır. Bu durumu da düşünerek bir failed.jsp sayfası hazırladığımızı düşünelim. class içindeki işlemlerde de hata olduğunda geriye “Error” mesajı döndürüldüğünü varsayarsak, struts.xml dosyası içindeki action tagı içine eklenecek olan result tagı şöyle olacaktır: <result name = “Error”>/failed.jsp</result>

Gördüğünüz gibi yapı oldukça basit. Şimdi sizlerin de struts.xml dosyasında değişiklik yapabileceğinizi düşünüyorum. Eğer hata yaparsanız büyük bir ihtimalle HTTP 400 hatası alacaksınız. İyi çalışmalar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir