Servlet Nedir?

Bütün dinamik web uygulamalarının olduğu gibi java web uygulamalarının da iki taraflı olduğunu düşünebiliriz. Daha önceki yazımda, bizlere java web uygulamalarının arayüzünü oluşturma imkanı sağlayan JSP‘ den bahsetmiştim. Bu uygulamanın ilk kısmıydı. Bu yazımda da ikinci kısmı olan servletlere göz atacağız.

Eğer java web uygulamalarına giriş yaptıysanız sıkça duyacaksınız servlet kavramını. Bir servlet, java classından ibarettir. Yani JSP sayfasını yöneten, arkada çalışan java sınıflarıdır. Bu sınıflar, java derleyicisi tarafından platformdan bağımsız çalışan java bayt koduna çevrilerek servlet motoru tarafından(Servlet Engine) çalıştırılacak hale getirilir.

Servlet Motoru Nedir?

Servlet motoru, servletleri yönetir ve istemci ile servletler arasındaki bağı sağlar. Bu tanımdan aslında servlet motorunun bir sunucu olduğu da söylenebilir. Hatırlayacağınız üzere java web uygulamalarına giriş yaptığım ilk günlerde sunuculardan bahsetmiş, Java için Tomcat Server kullandığımı yazılarda belirtmiştim. (Tomcat server hakkında detaylı bilgi ve kurulumu için tıklayınız.) Bilindiği gibi internet programlamada serverlar, programlama dilini anlayan, onların dinamik sayfalar oluşturmasına imkan sağlayan yapılardır.

Servlet ve servlet motoru kavramlarına bu yazıda yeterli düzeyde değindim. Belki daha önce değinmem gerekirdi ama o kadar da geç sayılmaz. Servletin ne olduğu zaten biliniyordu. Sadece yazılan java classlarına servlet denildiği bilinmiyordu, fazla bir kaybımız yok yani 😉

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir