Java ile MySQL Veritabanı Bağlantısı

Java ile veritabaı işlemlerine de bu yazıyla giriş yapmış olduk. Dilerseniz hızlıca konuya girelim. Java ile veritabanı işlemleri yapabilmek için veritabanı sürücüsüne/connector ihtiyaç vardır. http://www.mysql.com/products/connector/ adresinden sisteminize uygun  jar dosyalasını indirip Libraries klasörüne sağ tık–>Add jar/Folder yolu ile projeye ekledikten sonra kod yazmaya başlayabiliriz.

 
[cc lang = ‘java’]
package connectMysql
import java.sql.*;

public class databaseClass
{
public void connect()
{
Class.forName(“com.mysql.jdbc.Driver”).newInstance();
System.out.print(“sürücü yüklendi”);
Connection conn = DriverManager.getConnection(“jdbc:mysql://localhost:3306/teknikServis”, “root”, “”);
Statement komut = conn.createStatement();
ResultSet rs = komut.executeQuery(“Bu kısma sorgu cümlesi gelir”);
//Gerekli işlemler burda yapılır.
 conn.close();
}
}
[/cc]
 

Gerekli jar dosyalarının indirilip yüklediğini varsayarak devam ediyorum. Kod kısmında veritabanı ile iletişimde gereken sınıf ve metodları kullanabilmek için java.sql.* nesnesini projeye eklemeliyiz. Kodları açıklamak gerekirse, ilk satırda, ikinci satırdan da anlaşılacağı gibi, sürücüyü projeye yüklüyoruz. 3. satırda ise sürücü bilgileri ve veritabanı bilgileri ile connection sınıfından bir nesne türetiyoruz.(getConnection sınıfına gönderilen cümlecikteki ilk kısım veritanı yolunu, ikinci kısım(“root”) veritabanı kullanıcı adını, üçüncü kısım ise veritabanı şifresini(şifre olmadığı için içi boş zaten) belirtiyor) Bu nesne tahmin edeceğiniz gibi bağlantı kurmamızı sağlıyor. Bir diğer satırda Statement classından, conn nesnesini de kullanarak oluşturduğumuz nesne de 4. satırda veritabanı sorgusu yazmamızı ve çalıştırmamızı sağlayacak. En son satırda da bağlantıyı kapatarak programı bitiriyoruz.

Veritabanı bağlantısının ardından bir sonraki yazının konusu da muhtemelen sorgularla ilgili olcaktır. Sorgularda görüşmek üzere 😉

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir