Jsp Dosyası Nedir?

Daha önceki yazılarımda bolca jsp’ den yüzeysel olarak behsetmiştim ama somutlaştırmak adına bir daha değinmekte fayda olduğunu düşünüyorum.

Jsp, Java Server Pages kelimelerinin baş harflerinden oluşmuştur. Adından da anlaşılacağı gibi jsp, java ile web uygulamaları geliştirirken kullanılan bir dosya türüdür. Jsp ile uygulamanın arayüzü ve sayfaları oluşturulurken, java uzantılı dosyalar ile de bu sayfaların işlevselliği ve iletişimi sağlanır. Jsp hakkında söylenebilecek en temel bilgiler bunlardı. Gelin bir de jsp içinde hangi kodlar var, ne dili ile yazılır bu jsp, bu konulara değinelim.

Jsp, görselliği sağladığı için herhangi bir fonksiyonel kod bloğu içermez. Html dili ile kodlama yapılır jsp içerisinde. Eğer bir framework kullanıyorsanız, kütüphanelerini eklemek kaydı ile en basit anlamda if yapılarını kullanabiliriniz.

Jsp hakkında söylenebilecekleri anlatmaya çalıştım. Daha önce yayınladığım örneklere göz atmak, kafanızdaki bazı şeyleri daha belirgin hale getirecektir. İyi çalışmalar diliyorum…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir