Netbeans-PostgreSQL Veritabanı Bağlantısı Kurulumu

Yine oldukça karmaşık bir işlem olan netbeans ile postgreSQL veritabanı bağlantısını bu yazımda anlatacağım. Ben bu bağlantıyı kurabilmek için deyimi yerindeyse “kırk takla attım”. Anlattıktan sonra  taklaların sebebini siz de anlayacaksınız :).

Öncelikle tabi ki postgreSQL veritabanı ile netbeans 6.9.1‘ in kurulu olması gerekiyor. Linklere tıklayıp iki ürünü de ücretsiz indirebilirsiniz. Kurulumları tamamladıktan ve yeni bir web application açtıktan  sonra sırasıyla aşağıdaki işlemleri yapmalısınız. (web application açma hakkında bilgisi olmayanlar buradan öğrenebilirler)

Netbeans, postgreSQL’ e nasıl bağlanır?

Öncelikle postgreSQL sürücüsünü http://jdbc.postgresql.org/download.html adresinden indiriyoruz. (ben “postgresql-9.0-801.jdbc4.jar” sürümünü indirdim)

-Java runtime penceresindeki services sekmesinden Databases modülünü açalım. Eğer listelenen sürücüler arasında postgreSQL sürücüsü yoksa, sağ tıklayarak New Driver seçeneğine tıklayalım.

-Açılan pencereden sürücümüzün(C:\Program Files (x86)\PostgreSQL\pgJDBC\postgresql-9.0-801.jdbc4.jar konumunda bulunuyor olmalı -win7 için-) bulunduğu konumu seçip open’ a tıklıyoruz.

-Bu işlemden sonra eklenen sürücüyü, driver klasörü altında görebilirsiniz. Bu sürücüye sağ tıklayıp connect diyerek veritabanına bağlanabilirsiniz. Tabi sizden veritabanı bilgileri isteyecektir. (username password vs)

Şimdi proje için gerekli ayarlamaları yapmaya geldi sıra.

1.  Toplink Essentials Kütüphanesinin Eklenmesi

Bu kütüphane zaten netbeans ile birlikte geliyor, o yüzden fazladan bir krurulum işlemine gerek yok. Aşağıdaki iki maddeyi yapmak yeterli olacaktır kütüphanenin eklenmesi için.

– Netbeans’ te projects sekmesinin altında, açtığımız yeni projenin altındaki Libraries klasörüne sağ tıklayıp Add Library seçeneğine tıklıyoruz.

– Açılan pencereden Toplink Essentials kütüphanesini bulup Add Library butonuna tıklıyoruz.

2. Veritabanı Sürücüsünün Yüklenmesi

-Yine projects sekmesi altında projemizin Libraries klasörüne sağ tıklayarak Add jar/Folder seçeneğine tıklıyoruz.

-Açılan pencereden yukarda indirdiğimiz sürücüyü seçerek open butonuna tıklıyoruz.

3. Uygulamaya Dayalı Kalıcılık Biriminin Oluşturulması

Belki bu terimleri ilk defa duyuyorsunuz. O yüzden burada terimlere fazla takılmayalım aşağıdaki adımları uygulayıp hızlıca geçelim. Başka bir yazıda bu konulara ayrıntılı bir şekilde değineceğim.

-Oluşturduğumuz java projesine sağ tıklayıp New sekmesi altından Other’ ı seçelim.

-Açılan yeni pencerenin sol bölmesindeki Persistance kalsörüne tıklayıp sağ bölmeden Persistance Unit nesnesini seçerek Next butonuna tıklayalım

-Açılan pencerede Persistance Library kısmını TopLink olarak ayarlıyoruz.

-Database connection kısmında ise postgreSQL bağlantısı seçiyoruz. Eğer mevcut bir postgreSQL bağlantısı yoksa new database connection diyerek gelen pencereden gerekli bilgileri girip bağlantıyı oluşturuyoruz.

Bilgileri;

Driver Name : new driver seçeneği ile yukarda bahsettiğimiz sürücüyü seçiyoruz

Host: localhost

Port: 5432 (değiştirmediyseniz)

Database: Oluşturduğunuz database ismi

Kullanıcı Adı: Veritabanınızın owner kısmına yazdığınız isim

Şifre: PostgreSQL kurarken girilen şifre

şeklinde doldurduktan sonra advanced kısmındaki select schema bölümünde tablo oluşturduğunuz yeri seçmelisiniz.(public)

-Ok tuşuna bastıktan sonra Table Generation Strategy seçeneklerinden Create’ i seçip Finish ile işlemi bitiriyoruz.

4. Varlık Sınıflarının Oluşturulması

-Benzer şekilde projeye sağ tıklıyoruz ve New–> Other yolu ile aynı pencereyi açıyoruz.

-Persistance klasöründen Entity Classes From Databse nesnesini seçerek next tuşuna basıyoruz.

-Gelen pencerenin sol bölmesinde oluşturduğumuz tablolar var. (Eğer tablo oluşturmadıysanız oluşturup 4. maddeyi baştan uygulayınız) Bu kısımdaki tablolardan istenen tabloları seçip add butonuna ve ardından next butonuna tıklıyoruz.

-Açılan pencereden de varlık sınıflarının yer alacağı paketi seçip Finish tuşuyla işlemi bitiriyoruz.

Bağlantı kurulumunu bitirdik. Tahmin ediyorum girişte söylediklerimden dolayı bana hak vereceksiniz. Bunları bulabilmek aslında çok da kolay olmadı. Ama yukarda oldukça basit biçimde anlattığımı düşünüyorum, bu da serefakyuz.com’ un farkı olsun değil mi ama ;)) Sağlıcakla kalın, görüşmek dileğiyle…

NOT: Açılan projede tablo için otomatik oluşturulan java dosyasında iki tane hata verdi. Eğer sizde de aynı durum ortaya çıkarsa yapılması gerekenler:

– public TblkisiselBilgilerPK() {} ifadelerinden birini silmelisiniz. (İki tane oluşturulmuş çünkü)

– return (ERROR); ifadesini return “ERROR”; şeklinde değiştirmelisiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir