War Dosyaları Nasıl Oluşturulur?

İki gündür war dosyalarından, tomcat’ ten bahsediyorum ama düşündüm ki bir eksiklik var. Büyük ihtimalle sizler de farketmişsinizdir bu eksikliği. “Tamam kardeşim war dosyalarını tomcat’ te çalıştırıyoruz da nedir bu war dosyası, nasıl oluşturulur?” gibi bir soru aklınıza gelmiş olabilir. İşte bu yazımda, kafanızdaki sorunun cevabını vermeye çalışacağım.

War dosyası, java web uygulamalarını içeren sıkıştırılmış bir dosya biçimidir. Şöyle düşünürseniz daha anlaşılır olur galiba. Normelde disk alanından kazanmak için bazı dosyaları, rar uzantılı ya da zip uzantılı dosyaların içine atarak sıkıştırırız. War dosyasının da mantığı budur.

Projeyi Açtım, Kodları Nereye ve Nasıl Yazmam Gerekir?

Daha önceki yazılarımda proje açma konusuna değinmiştim zaten. Netbeans ile java web’ den yeni bir web application projesi açalım. Server ve framework ayarlamalarını yaptığınızı düşünerek yeni projenin açıldığını varsayıyorum. Açamayanlar buradan yardım alabilirler. Projeyi açıldığında karşınıza HelloWrold.jsp adında bir dosya geldi karşınıza. Yeri gelmişken söyleyeyim, java’ da web projelerinin iki tarafı vardır. Biri arayüz ki bu kısmı .jsp uzantılı sayfada oluşturuyoruz. Diğer kısım ise fonksiyonların bulunduğu arka plan kodlarıdır. Bu kısmı da .java uzantılı sayfada java kodları aracılığı ile hallediyoruz.

Tekrar projeye dönersek, Sol taraftaki menülerden projects kısmında oluşturduğumuz proje dosyalarının hiyerarşisini kontrol edebilirsiniz. Buradan Web Pages dosyasına ekleyeceğiniz her .jsp dosyası, yeni bir web sayfasıdır. Arka plan kodlarını yazmak için ise Source Packages dosyasına yeni eklediğiniz package’ e ya da orda hazır bulunan package’ lerden birine .java dosyaları oluşturabilir ve bu dosyalar içinde java kodlarını yazabilrisiniz.

War Dosyasını Nasıl Oluştururum?

Şimdi war dosyası oluşturma işlemine başlayabiliriz. Zaten açıldığı haliyle proje, ekrana Hello World yazacak durumdadır. İsterseniz bu şşekilde isterseniz kendi kodlarınızı yazıp bitirdikten sonra war dosyasını oluşturabiliriz. War dosyası oluşturmak için yapacağımız işlem, project menüsünden projemizin üstünde sağ tıklayıp, Build seçeneğine tıklamamız olacaktır. Bu işlemi yaptıktan sonra netbeans bizim için war dosyasını [C:\Documents and Settings\dell620x\My Documents\NetBeansProjects\OrnekUygulama\dist] dizininde oluşturdu. Buradan war dosyasını tomcat’ a yükleyip uygulamanızı görebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir