Struts2 War Dosyalarını Tomcat' a Yükleme(Deploy) ve Çalıştırma İşlemleri

Önceki yazılarımda tomcat’ in kurulumundan bahsetmiştim. Eğer tomcat’ i kurmuşsanız, işin büyük kısmını bitirmişsiniz demektir. Eğer kurmamışsanız buradan kurduktan sonra bu yazıyı okumanızı tavsiye ederim.

Tomcat’ in, C:\tomcat dizininde kurulu olduğunu varsayarak devam ediyorum. Struts2 framework’ ünün uygulama dosyaları olan war dosyaları, ../struts-2.2.3/apps klasörü içinde bulunur. Yapılacak işlem oldukça basittir. Şöyle ki apps klasörü içindeki beş tane war dosyasını, C:\tomcat\webapps klasörüne kopyalıyoruz. Ardından C:\tomcat\bin klasörü içinden startup.bat dosyasını çalıştırıyoruz. Ekrana bir console penceresi geldi. Bu tomcat’ in başlatıldığı anlamına geliyor ki tomcat, bu aşamada webapps klasörü içindeki war dosyalarını işleme dahil ediyor. Bu console penceresini kapatmadığınız sürece tomcat faal kalacaktır. Tomcat’ i kapatmak için de yine C:\tomcat\bin klasörü içindeki  shutdown.bat dosyasını çalıştırıyoruz. Kısa bir şekilde maddeler halinde özetlersek;

– C:\tomcat\webapps klasörüne war dosyalarını yükle

-C:\tomcat\bin klasöründeki startup.bat dosyasını çalıştır.

Bütün war dosyalarını, eğer çalışabilir durumdalarsa, bu şekilde çalıştırabilirsiniz. Kendi oluşturduğunuz war dosyalarını da bu şekilde tomcat’ a deploy işlemini yapabilirsiniz. Tabi war dosyalarının webapps’ a yüklendikten sonra, işleme alınabilmesi için tomcat’ i yukarda belirttiğim yoldan açılması gerekir.

Tomcat’ a Yüklediğim Uygulamaları Nasıl Görebilirim?

Tomcat’ a dosyaları yükleme işlemini bitirmiş olduk. Şimdi e bu dosyaların nasıl görüntülenecğine kısaca değinmek  istiyorum. Bu aşamaya gelmiş çoğu kişi localhost kavramını biliyordur. Tomcat de, eğer kurulum aşamasında herhangi bir değişiklik yapılmamışsa, 8080 portunda çalışır. “Bu ne demek?” diye bir soru sorabilirsiniz. Yani Bu dosyaları çalıştırmak, web tarayıcınızda görüntülemek için, tarayıcınızın adres çubuğuna http://localhost:8080 yazmalısınız. Localhost, tomcat için C:\tomcat\webapps dizinini root(anasayfa diyebiliriz) olarak görür. Buraya yüklediğimiz dosyaları çalştırmak için de başlangıç noktamız yine webapps klasörü olmalı.

Bir örnekle açıklarsam eminim daha iyi anlayacaksınız. Diyelim ki struts2 dosyalarından struts2-showcase dosyası içindeki index.jsp (dosyanın konumu şu şekildedir: C:\tomcat\webapps\struts2OrnekUygulama\index.jsp) dosyasını çalıştırmak istiyorsunuz. Yapacağınız işlem, öncelikle tomcat’ i çalıştırmak olacaktır. Ardından tarayıcınızın adres çubuğuna http://localhost:8080/struts2OrnekUygulama/index.jsp adresini yazıp enter’ a bastığınızda işleminizi tamamlamış, ilk jsp dosyanızı çalıştırmış olacaksınız.

Bu işlemleri de yaptıktan sonra, kendimden biliyorum, eminim ki derin bir oh çekeceksiniz 🙂 Sağlıcakla kalın, görüşmek üzere…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir