Netbeans İçin Struts2 Eklentisi Kurulumu

Struts’ ın ne olduğunu daha önceki yazılarımda anlatmıştım. O yüzden struts konusuna girmeden hemen konuya gireceğim. Eğer Netbeans ve Struts2 ile proje geliştirmeye niyet ettiyseniz ve web projesi açarken ayarlamalarda struts2′ yi göremiyorsanız bu yazıyı okuduğunuzda sorununuz çözülecektir.

NOT: Bu aşamada tomcat’ in bilgisayarınızda kurulu olması ve ayarlarının yapılmış olması gerekmektedir. Eğer kurulu değilse tomcat kurulum yazısı için tıklayınız.

Netbeans sürümleri, struts2′ yi görmemektedir proje açma aşamasında. Bu yüzden netbeans 6.9.1 sürümüne3 adet jar dosyasını yüklememiz gerekiyor. Öncelikle eklentiyi http://plugins.netbeans.org/plugin/23467 adresinden indirdiğiniz zip dosyalarını çıkarttıktan sonra, netbeanste tools –> plugins yoluyla açılan pencerede, downloaded sekmesine tıklıyoruz. Açılan pencerede add plugins butonuna tıklayarak zip dosyasından çıkardığımız üç jar dosyasını da open diyerek ekliyoruz. Eklentilerin üçü birden seçili iken kurulumu başlatıyoruz. Kurulum esnasında gelen uyarıya, continue diyerek kuruluma devam ediyoruz. Kurulum sonunda da Restart ide now ifadesi işaretli olarak Finish butonuna tıklıyoruz.

ÖNEMLİ NOT: Özellikle Netbeans 6.9.1 dedim çünkü ben 7.0 ile yaparken kafayı yemek üzereydim. Netbeans 7.0′ da struts2‘ yi bir türlü göremedim bu işlemleri yapmama rağmen.

Yeni Bir Proje(Web Application) Açalım

Eklentileri başarıyla yükledik. Netbeans tekrar açıldıktan sonra yeni proje penceresinde, java web klasörü altındaki web application seçeneği seçili halde next tuşuna basıyoruz. Gelen sayfadaki server seçimini yapmak için add butonuna tıklıyoruz. Daha önce yüklediğimiz  tomcat sürümünün ismini (ben tomcat 7.0.14 sürümünü kullandım) bu pencerede verdikten sonra bir sonraki aşamada tomcat’ in kurulu olduğu dizini yani C:\tomcat yolunu da belirttikten sonra kullanıcı adı ve şifremizi de oluşturup finish butonu ile server tanımlama işlemini bitiriyoruz. Peh cümle de çok uzun oldu be 🙂 Neyse şimdi sıra geldi framework tanımlama işlemine. Next butonu ile framework seçiminin yapılacağı pencereye nihayet geliyoruz. Eğer bu pencerede Struts2′ yi görüyorsanız, hiç durmayın. Seçip finish butonuna basın. Artık top sizde, struts ile ilk uygulamanızı geliştirmeye başlayabilirsiniz.

Bu gün de Netbeans için struts2 eklentilerinin kurulum işlemlerinden bahsettim,  sağlıcakla kalın…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir