Tomcat nedir, Nasıl Kurulur?

Saf html kodlarından oluşmuş bir internet sayfasını, hiçbir yazılıma ihtiyaç duymadan tarayıcılarda görüntülemek mümkündür. Ama php, asp, java gibi programlama dilleri ile oluşturulmuş sayfalar sunucu(server) dediğimiz yazılımlara ihtiyaç duyarlar. İşte Tomcat de bir sunucu yazılımıdır.

İnternet programlamada büyük çoğunlukla php dili kullanıldığı için, apache sunucusu çoğu kişi tarafından duyulmuştur. Tomcat de java sunucusudur. Java ile geliştirdiğiniz web uygulamalarını görüntüleyebilmek için bilgisayarınızda Apache Tomcat server ayarları yapılmış bir şekilde bulunmalıdır.

Apache Tomcat Server Kurulumu

Önceliklehttp://tomcat.apache.org/download-70.cgi#7.0.16 sitesinden Core başlığı altındaki Apache Tomcat ürünlerinden sisteminize uygun olanı zip olarak indiriyoruz. Ardından bu dosyayı C:\ dizinine apache-tomcat-7.0.14 dosyasını çıkarıp adını, kolaylık olması açısından, tomcat olarak değiştiriyoruz. Tabi Tomcat kurulumu jdk’ ya da ihtiyaç duyduğundan, bilgisayarımızda jdk yok ise onu da indirip kuruyoruz. Şimdi ayarlamalara geçebiliriz. [Bilgisayarım –> Özellikler –> Gelişmiş Sistem Ayarları –> Gelişmiş](win7 için) yolunu takip ederek Ortam Değişkenleri butonuna tıklıyoruz. Gelen pencereden Ortam Değişkenleri bölümünde yeni butonuna tıkladıktan sonra;

Değişken Adı : JAVA_HOME

Değişken Değeri: C:\Program Files (x86)\Java\jdk1.6.0_23 (JDK’ nın adresi. Eğer kurulum sırasında yolunu değiştirmemişseniz bu adreste bulunur.)

Değerlerini girdikten sonra Sistem Değişkenleri bölümünden de Path’ i bulup düzenle butonuna tıklıyoruz. Sonra, değişken değerine JDK klasörü içindeki bin klasörünün adresini yani C:\Program Files (x86)\Java\jdk1.6.0_23\bin ekliyoruz.

Eğer adresi başa ekleyeceksek: C:\Program Files (x86)\Java\jdk1.6.0_23\bin;

sona ekleyeceksek: ;C:\Program Files (x86)\Java\jdk1.6.0_23\bin

şeklinde eklemeliyiz.

Kurulum işlemlerini tamamlamış olduk. Şimdi kurduğumuz bağlantının doğru olup olmadığını test etmek için Başlat–>Çalıştır–>cmd yazıp enter’ a bastıktan sonra C:\>echo %JAVA_HOME% yazdığımızda eğer ekrana JDK klasörünüzün adresi geliyorsa bağlantınız sorunsuz çalışıyor demektir.

Apache tomcat’ i test etmek için de C:\tomcat\bin klasörü içinde startup.bat dosyasını çalıştıralım. Ardından internet tarayıcınıza http://localhost:8080 yazdığınızda karşınıza Apache Tomcat sayfası geliyorsa, tebrikler! Apache Tomcat kurulumu başarıyla bitmiştir. Şimdi java ile ilk web uygulamanızı geliştirebilir, tomcat aracılığı ile localde bu uygulamanızı görüntüleyebilirsiniz. İyi çalışmalar…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir