C sharpta Veritabanı İşlemleri: Verileri Güncelleme

Veritabanı ile yapılabilecek dört temel işlemden kaydetme ve veri çekme işlemlerini önceki yazılarımda anlatmıştım. Bu gün de verileri güncelleme işlemini örnek bir kodla açıklayacağım.

Verileri güncelleme, işlevsel olarak kaydetme işlemine çok benzer.  İlk adımlar yine aynıdır. Bağlantı kurulur, ardından bu bağlantı açılır. Güncelleme SQL cümleciğimiz ise: “UPDATE veritabaniAdi SET sutun1 = ‘deger1’ , sutun2 = ‘deger2’, sutun3 = ‘deger3’ WHERE anahtarSutun = ‘deger4′” şeklindedir. Burada “anahtarSutun” ifadesini, programı inceledikten sonra daha iyi anlayacaksınız. (txt_ ile başlayan değişkenler textbox’ ları ifade ediyor)

 
[cc lang =’csharp’]
using System;
using System.Windows.Forms;
using System.Data.SqlClient;
private void btn_update_Click(object sender, EventArgs e)
{
string connStr = @”Data Source=SEREF-PC\SQLEXPRESS;Initial Catalog=deneme;Integrated Security=True”;
SqlConnection conn = new SqlConnection(connStr);
conn.Open();
string sorgu = “UPDATE tbl_temelBilgiler SET ad = ‘” + txt_ad.Text + “‘, soyAd = ‘” + txt_soyad.Text + “‘, yas = ‘” + txt_yas.Text +
“‘ WHERE TcKimlikNo = ‘” + txt_tcKimlikNo.Text + “‘”;
SqlCommand cmd = new SqlCommand(sorgu, conn);
cmd.ExecuteNonQuery();
conn.Close();
MessageBox.Show(“Veriler Başarıyla Güncellendi…”);
}
[/cc]

Programın nasıl çalıştığına kısaca değinmek istiyorum. Bağlantı açma kısmına kadar olan ifadeleri önceki yazılarda açıklamıştım zaten. Kodda da görüldüğü üzere “sorgu” stringinde txt_tcKimlikNo.Text(TC kimlik no girdiğimiz textbox’ a girilen değeri iade eder), bizim referans noktamız. Güncellenecek verinin TC kimlik numarası bu textbox’ un içine yazılmalı. cmd.ExeuteNonQuery() ifadesine zaten kayıt işlemlerinde değinmiştim.

Veritabanı ile yapılabilecek işlemlerden güncelleme işlemini de yayınlamış oldum. Bu öğrendiklerinizi pekiştirip geliştirmek sizin elinizde 😉 Bol bol örnek yapmalı, kod yazmalısınız.  Kolay gelsin diyerek yazımı bitiriyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir