C sharpta SQL Server Veritabanı Bağlantısı

Artık C sharpta veritabanı işlemlerine girmenin zamanı geldi. Bu yazımda Csharpta SQL veritabanına nasıl bağlanılabileceğini göstereceğim. İsterseniz hemen konuya gireyim.

Bir SQL server bağlantısı gerçekleştirmek istiyorsanız “System.Data.SqlClient” namespace’ ini eklemelisiniz. Tabi toolbox’ tan da SqlConnection eklemeyi de kesinlikle unutmamamlısınız. Ardından, bir bağlantı metni oluşturmamız gerekiyor. Bunu istersek kendimiz yazabiliriz ya da projeye toolbox’ tan eklediğimiz SqlConnection’ dan metni otomatik oluşturabiliriz. Bağlantı metninde en basit haliyle sunucu bilgileri ve veritabanı bilgileri olmalıdır.

Bağlantı metni oluşturduktan sonra SqlConnection sınıfından bir nesne oluşturup bu metni consructur’ ına gönderiyoruz. Bu andan itibaren bağlantı açılıp kapanmaya hazır duruma geldi. Oluşturduğumuz nesne aracılığı ile bağlantıyı açıp kapatabiliriz. Bağlantıyı açtıktan sonra veritabanı ile ilgili işlemleri yapıp tekrar bağlantıyı kapatmamız, herhangi bir sorun oluşmadan programımızı bitirmemizi sağlar. Kodları aşağıdan inceleyebilirsiniz.

[cc lang = ‘csharp’]
using System;
using System.Windows.Forms;
using System.Data.SqlClient;
private void openConn()
{
string connStr = @”Data Source=SEREF-PC\SQLEXPRESS;Initial Catalog=deneme;Integrated Security=True”;
SqlConnection conn = new SqlConnection(connStr);
conn.Open();
//Burada veritabanı ile igili işlemler yapılabilir
conn.Close();
}
[/cc]

SQL veritabanına bağlantı bu şekildeydi. Bir sonraki C sharp yazımda da veritabanına veri ekleme, güncelleme, verileri listeleme gibi işlemleri örnek kodlarla açıklamaya çalışacağım. İyi çalışmalar…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir