Alarm Devresi Tasarımı

Bu gün, mantıksal kapılar yardımıyla (and, or, xor vs) bir alarm devresinin nasıl tasarlanabileceğini anlatacağım. Bildiğiniz üzere, her alanda güvenliğin ön plana çıktığı bir dünyada yaşıyoruz artık. Alarm sistemleri de güvenlik önlemlerinin başında geliyor. Gelin basit bir alarm devresi nasıl tasarlanır, bir göz atalım.

Öncelikle malzemeleri yazmak istiyorum

  • Main board
  • Güç kaynağı
  • Mantıksal kapılar(Tasarlamak istediğiniz devreye göre kapı türünü seçmelisiniz)
  • Kablo
  • Zil
  • Switch (Işığa ya da harekete duyarlı sensörler de olabilir)

NOT: Tasarımınızı uygulayabileceğiniz bir maket yapmak istiyorsanız, malzemelerinde özgürsünüz ;]

Öncelikle açıklama gerektiren malzemeleri kısaca açıklamak istiyorum.

Main Board: Bünyesinde bulunan paralel ve seri girişler sayesinde lehim vb araçları kullanmadan, akım iletimini ve diğer elemanların etkileşimini sağlar.

Güç Kaynağı: Devrenin ihtiyacı olan akımı sağlar.

Mantıksal Kapılar: Devre elemanlarının(switchler ve sensörler) değerlendirilmesi ve sonucu zile iletme işlevini gerçekleştirir.

Switch: Işığa, harekete duyarlı sensörleri de bu gruba alabiliriz. Alarmın çalmasını tetikleyen değişimleri yakalayan elemanlardır.

Malzemelerin açıklamasını yaptıktan sonra, resimler üzerinden gitmekte fayda var.  Öncelikle Main Board üzerine nasıl yerleşim yapılacağına bir göz atalım.

 

Görüldüğü gibi, switch1 ve switch2 iletim uçlarından bir tanesi güç kaynağının – kutbuna, diğeri de or kapısının birinci  ve ikinci ayaklarıyla temas edecek şekilde board üzerine yerleştirilmiştir. Bu iki girişin çıkışı olan, or kapısının üçüncü çıkışı da zilin + kutbuyla birleştirilmiştir. Or kapısı üzerinden akım geçmesi için şekildeki gibi, 7. ayağı – kutup ile, 14. ayağı da + kutup ile temas halinde olmalı. LDR(Işığa duyarlı sensör) de yine şekildeki gibi iki uç güç kaynağının – kutbu ile, bir uç güç kaynağının + kutbu ile bir uç da zilin – kutbu ile temas halinde.

Basit bir alarm devresinin gösterimi bu şekilde. Geçen sene proje ödevimiz olan, yaklaşık 3 saatte tamamladığımız basit alarm devresinin yapılış aşamasındaki fotoğraflarını da paylaşmak istiyorum. Uygulama aşamasında, bir nebze olsun yardımcı olacaktır. Biz biraz daha farklı bir tasarım yaptık. Resimlerde görürsünüz, aynalar, lazer ve ışık sensörüyle hırsızların korkulu rüyası olmuştuk :] Ekip arkadaşlarım Furkan Demircan, Furkan Eryılmaz, Mert Demirel ve Ulan Shonabayev ile 3 saatlik zaman dilimi içinde iyi bir iş çıkardığımızı düşünüyorum. Resimlere baktıktan sonra, siz de düşünclerinizi, eleştirilerinizi bildirebilirsiniz.

Devrenin genel taslağı

 

Maket üzerinde uygulanmış hali
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir