Getirdiği Yeniliklerle Firefox 4.0

Bilgisayar dünyasının her alanında devam eden kıyasıya rekabet tabi ki tarayıcılar arasında da devam ediyor. Google ve Microsoft gibi dev şirketler, teker teker tarayıcılarının yeni sürümlerini piyasaya sürdüler. Son olarak da Mozilla, 9 Mart’ta Firefox’un son sürümü olan Firefox 4.0‘ı çıkarttı.

Tabi Firefox4.0 yanında bir çok yeniliği de getirdi. Benim özellikle dikkatimi çeken nokta ise yeni arayüzüydü.  Firefox4.0’ın yeni arayüzü piyasaya sürüldüğü günden itibaren hem hızıyla hem de tasarımıyla kullanıcıların dikkatini çeken Google Chrome benzetilmeye çalışılmış sanki. Sekmeler en üstte, adres çubuğunun hemen üstünde bulunuyor Chrome’da olduğu gibi. Ama kullanıcının isteğine bağlı olarak sekmeler, eski konumuna geri getirilebiliyor. Bir diğer yenilik ise tek tuşun yenile, durdur ve git işlevlerini üstlenmesi. Ayrıca kopyalanan bir adresin, adres çubuğuna yapıştırılıp ardından git tuşuna basılması yerine daha kolay bir seçenek düşünülmüş. Şöyle ki adresi kopyalayıp adres çubuğunda sağ tıkladığınızda “yapıştır ve git” seçeneği bulunmakta. Bu seçenekle tek tıkla hem adresi yapıştırmak hem de adrese gitmek mümkün.

Firefox4.0’da Sekme Kaydetme Uyarısının Aktif  Hale Getirilmesi

Firefox4.0 kuranlar eski sürümden gelen alışkanlıkla, tarayıcıyı kapatırken sekmelerin kaydedilmesiyle ilgili uyarıyı bekleyeceklerdir. Malesef bu uyarı yeni sürümde aktif halde değil. Aktifleştirmek için ise aşağıdakileri adım adım uygulamanız gerekiyor.

  1. Bu yazının bulunduğu sekme haricinde, boş bir sekmede adres çubuğuna about:config yazıp git tuşuna basın.
  2. Gelen sayfaya “Söz Veriyorum Dikkatli Olacağım” şeklinde sözümüzü veriyoruz 🙂
  3. Karşımıza gelen listenin en üstündeki süzgeç satırına browser.ShowQuitWarning değişkenini yazmaya başladığımızda, süzgeç zaten bu söz dizisini aşağıdaki listede bulup getirecektir.
  4. Listede çıkan değişkene çift tıklayıp değer kısmını “true” duruma getiriyoruz.
  5. Ardından kontrol edip durumun düzeldiğini görebilirsiniz.

 

Araya hemen bir sorunun çözümünü de sıkıştırdıktan Firefox4.0’ın biraz da asıl önemli olan kısmına, yani performansındaki değişmelere değinelim. Performans açısından  bir önceki sürümüne göre arada olumlu yönde bir fark var. Hem daha hızlı, hem de yaklaşık iki haftadır çöktüğüne şahit olmadım. Üstelik yeni eklentisi “Yoono“yla  Firefox4.0 tabiri caizse Rockmelt’in tekerine çomak sokacağa benziyor. Firefox4.0′ ı buradan indirip diğer yeniliklerini de keşfedebilirsiniz. Özellikle Yoono’yu da denemenizi tavsiye ederim.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir