Kablolu Ağdaki İnterneti Kablosuz Ağa Aktarmak


Geçen gün yazdığım yazıda “kablosuz ağ kurma” konusunu anlatmıştım. Bugün de yine ağlarla ilgili bir konu yazıyorum. Ortamda kablolu internet var aynı zamanda da birden fazla laptop var, çoğu kişi karşılaşmıştır bu durumla. Bir kişi kablolu internetten faydalanabiliyor ama diğer arkadaşlar mağdur :]. İşte şimdi herhangi bir araç kullanmadan o kablolu interneti kablosuz ağa nasıl aktarırız, mağdur arkadaşların da o internetten faydalanmasını nasıl sağlarız? Bunu sorunu çözmek için ortamdaki laptoplardan birini bir nevi modem yapacağız. Şimdi ayrıntılı bir şekilde bu sorunun çözümünü resimlerle açıklayacağım.

İlk olarak ağ ve paylaşım merkezini açıyoruz.(Aşağıdaki resim) Bu pencerede “Change Adapter Settings” seçeneğine tıklıyoruz.

Açılan pencereden Local Area Connection (kablolu ağ bağdaştırıcısı) üzerinde sağ tıklayıp özellikler seçeneğine tıklıyoruz. Açılan pencereden “sharing” sekmesi altında iki tane seçenek bulunmakta. Bu seçeneklerden ilkini de işaretleyip iki seçenek de işaretli durumdayken “ok” tuşuna tıklıyoruz.


Bu işlemleri tamamladıktan sonra yapacağınız işlem için yapacağınız şey ise kablosuz ağ kurmak olacak. Bu yazımı da daha önce yazmıştım, bilmeyenler gerekli bilgiyi buradan alabilirler. Kablosuz ağı da kurduktan sonar diğer bilgisayarlar bu kablosuz ağa bağlanarak interneti kullanabiliyorlar. Görüşmek dileği ile…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir