C# Nedir?

C#, C/C++ ve Java dillerinden türeyen, güçlü, basit, esnek, tip güvenli, modern ve Microsoft. NET platformu için sıfırdan geliştirilmiş tek programlama dilidir. Bilgisayarlar çıktıkları günden beri değişik düzeyde birçok programlama dilleri kullanılarak programlanıp insanlara faydalı hale getirilmiştir. C# orta düzeyli bir dildir. Hem alt hem de üst düzey programlar yazılabilir. Büyük çaplı projeler geliştirirken kullandığımız dilin çok zor olmaması ve verimli olması her zaman tercih sebebidir. Bu durumda C++ kullanmak etkili olmayabilir.
Eğer C/C++ veya Java biliyorsanız Csharp size tanıdık gelecektir. C#’ın C’den farkı nesne yönelimli olmasıdır yani bir yazılım üzerinde birden fazla kişi çalışabilir.  Nesne yönelimli programlamaya şu şekilde örnek verirsek daha açıklayıcı olabilir. Bir arabanın üretimi sırasında tekerlekler ayrı bir birimden, motor ayrı bir birimden ve diğer her bir parça ayrı ayrı birimlerden üretilip birleştirilerek araba oluşturulmaktadır. Bu sayede bir projeyi birden fazla kişi yönetebilir ve bunları bir araya getirerek problemi çözebilirler. Csharp’ta programın her bir parçası class‘lar sayesinde oluşturulup birleştirerek program tamamlanabilir. Ayrıca bu class’lar diğer programlar için kullanılabilir.
Csharp hakkında merak edilenleri ayrıntıya girmeden, temel bilgileri anlatmaya çalıştım. Csharp’a yeni başlayanlar için faydalı olabileceğini düşünüyorum, görüşmek üzere…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir