Bilgisayarda Kablosuz Ağ Kurma

Bilgisayarla alakadar olan çoğu kişi bilgisayarda oyun oynamayı sever. Bazen de arkadaş ortamında, hep beraber oynamak isteriz oyunları. Peki bilgisayarları nasıl bağlayacağız birbirlerine? Kablosuz ağ kurarak. Evet bu gün bu konuyu resimlerle anlatmaya çalışacağım.

Bildiğiniz gibi bilgisayarlar aynı ağ üzerinde olduklarında birbirleriyle iletişim halinde olurlar. Bunun için ortamda internet olmasına gerek yoktur. Bir bilgisayar ağ kurar, diğer bilgisayarlar da bu ağa bağlandıklarında iletişim sağlanmış olur. Ağın kurulduğu bilgisayar bir nevi modem gibi davranır. Bağlantı kurulduktan sonra dosya paylaşımı yapabilir, oyun oynayabilir ya da
ağı kullanarak herhangi bir işlem yapabilirsiniz. Şimdi ağın kurulum aşamasının resimlerle anlatımına değinmek istiyorum.

İlk olarak Ağ ve Paylaşım Merkezi’ ni açıyoruz. Karşımıza aşağıdaki pencere açılıyor. Bu pencereden “Set up a new connection or network” (Yeni bir ağ ya da bağlantı kur) tıklıyoruz.

Karşımıza küçük bir pencere daha açılıyor. (Aşağıdaki resim) Bu pencereden “Set up a wireless ad hoc(computer-to-computer) network” (Kablosuz Geçici(Bilgisayarlar Arası) Ağ Kur) seçeneğini tıklıyoruz.

Bu aşamayı da geçtikten sonra karşımıza aşağıdaki pencere geliyor. Nihayet kuracağımız kablosuz ağın ismini ve şifresini vereceğimiz pencereye geldik. Ağın adını verme işlemini tamamladıktan sonra şifre işlemine geliyoruz. Bu bölümde üç seçenek bulunmakta. İlk seçenek kablosuz ağın şifresiz olmasını sağlayan seçenektir, diğerleri ise şifre gerektiren seçeneklerdir.

Uygun şifre seçeneğini seçtikten sonra “Next” (Sonraki) tuşuna basıp karşınıza gelen ekranda ağ bilgilerini görebilirsiniz. (aşağıdaki resim)

Kurulankablosuz ağ artık kullanıma hazır bir şekilde kullanıcıları beklemektedir. Gördüğünüz gibi kablosuz ağ kurmak için herhangi bir araca ihtiyaç duymadık. Diğer bilgisayarlar da bu ağa fazladan bir işlem yapmadan bağlanabilir ve oyunlarını oynayabilirler. Daha az oyun oynamak dileğiyle :)…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir