Değiştirilemeyen Açılış Sayfası İptali

İnternetin hızla önem kazandığı günümüzde, çoğu internet kullanıcısının karşılaşabileceği bir sorun haline geldi değiştirilemeyen açılış sayfaları. Araçlar->Seçenekler->Genel yolunu izleyip konum kısmında değiştirmeyi denersiniz ama başaramazsınız çünkü adres çubuğu pasif hale gelmiştir. Çoğu kişi bilgisayarında virüs olduğunu sanar ama sanıldığının aksine sorunun sebebi virüs değildir. Bu tür sorunların kaynağı casus yazılımlardır. Tarayıcının giriş sayfasının değişmesine izin vermeyen bu casus yazılımlar ise genelde reklam amaçlı olup bilgisayara zarar vermezler. Tabi bu cümlem “Casus yazılımlar bilgisayara zarar vermez” olarak anlaşılmasın. (Genelde, aşağıdaki resimde gördüğünüz yurtdışı kaynaklı bir arama motoru olan, ask.com casus yazılımla açılış sayfanız haline gelir.)

 

Aslında bir çok çözüm yolu var açılış sayfasını değiştirmenin. Bu sorunla çoğu kişi gibi ben de karşılaştım. İlk karşılaşmamda pek de kolay olmadı çözüm. Casus yazılımlara karşı
Spyware Doctor adlı bir yazılım var. İlkinde bu yazılımı kullandım ama bu sorunu çözmeye Spyware de yetmedi. Biraz daha araştırdıktan sonra çok kolay bir yolu olduğunu öğrendim. Gelelim sorunun çözümüne. Çözüm çok basit, aşağıdaki vereceğim sırayla işlemleri gerçekleştirdiğiniz taktirde sorun çözülecektir.

–> Başlat
–> Çalıştır (“gpedit.msc” yazıp “enter”a basınız.)
–> Kullanıcı Yapılandırması
–> Windows Ayarları
–> Internet Explorer Bakımı
–> URLler
–> Önemli URLler (pencerenin sağındaki bölmeden)
–> Karşınıza gelen pencereden birinci kutucuğa açılış sayfası yapmak istediğiniz sitenin adresini yazıp tamam tuşuna basınız.

Değiştirilemeyen açılış sayfalarının değiştirilmesi bundan ibaret. Aslında birkaç yol daha var. Küçük programlarla da bu işi halledebilirsiniz ama en zahmetsiz, en basit yollardan biri bu yöntemdir. Tekrar görüşmek dileğiyle…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir