Bilgisayarda Tam Ekran Sorunu

Bilgisayarınıza format attınız, sürücüleri kurdunuz, oyunları kurdunuz “Bir oyun oynayayım.” dediniz. Bir de gördünüz ki oyun, ekranın yan taraflarında oluşan siyah iki şeritle küçük bir alanda görüntüleniyor. Sorunun adını tam bilmediğim için ben “Tam ekran sorunu” diyorum . İşte bu yazımda bu sorunu nasıl düzeltebileceğinizi resimlerle anlatmaya çalışacağım. Bu sorunla zamanında ben de karşılaştım, uzun bir araştırmanın sonunda çözümünü bulmuştum ama çok vaktimi almıştı. Bu gün de arkadaşım Emrullah aynı konudan muzdarip olmuş, bana sorunca ben de sitede paylaşayım bunu dedim, biz çektik diğer arkadaşlar çekmesin. Öncelikle ekran kartı ATI olan arkadaşlara, ardından da NVIDIA olan arkadaşlara tam ekran sorununun çözümünü anlatacağım.

1. ATI için:
Ekran kartı sürücülerini yükledikten sonra ekran çözünürlüğünü
düşürüyoruz. Benim bilgisayarda 1280×768 çözünürlükten daha yüksek çözünürlüklerde yapacağımız işlem gerçekleşmiyor. Siz de kendi bilgisayarınızda çözünürlüğü düşürün ki sorun çıkmasın. Ardından masa üstünde sağ tıklayıp sağ tık menüsünde en üstte görünen “Catalyst(TM) control center” sekmesine tıklıyoruz. -Eğer ekran kartı sürücüleri yüklenmemişse ekran kartı ayarları yaptığımız o sekmeyi göremeyiz!- Karşımıza gelen ekranda (aşağıdaki resim) “Basic” seçeneğini işaretleyip next tuşuna basıyoruz.

Daha sonra karşımıza aşağıdaki resim geliyor. Bu penceredeki “Quick settings” sekmesi altında “Netbook panel proporties” seçeneğini, ardından da sağ taraftaki pencere içinden “Resize the desktop to fit to the display panel” seçeneğini seçip go tuşuna basıyoruz.

Son adımda da aşağıdaki resimdeki ekrandan, “Resize to fit the display panel” seçeneği seçili durumdayken “finish” tuşuna basıyoruz. İşlem tamamlandı, şimdi pencereyi kapatıp ekranın düzeldiğini test edebilirsiniz.

2. NVIDIA için:

Yine masa üstünde sağ tuşa tıklayıp “NVIDIA denetim masası” sekmesine giriyoruz. Karşımıza gelen ekranın (aşağıdaki resim) sol bölmesinde, “Ekran” başlığı altındaki “Düz panel ölçeklendirmesini değiştir” seçeneğine tıklıyoruz. Sağ taraftaki bölmeden de ikinci başlık altındaki seçeneklerden üçüncüsü olan “Ekranımın dahili ölçeklendirmesini kullan” seçeneğini seçip “uygula” tuşuna basıyoruz.

Ben İngilizce işletim sistemi kullandığım için ATI kısmında resimlerdeki seçenekler ve yazılar İngilizceydi. Türkçe işletim sistemi kullanıp da anlamayanlar olursa eğer, seçeneklerin sıralarından doğru seçeneği bulabilirler. Ya da bana yorumla olsun, maille olsun ulaşabilirler. Tam ekran sorununu hallettiğimizi düşünüyorum, görüşmek üzere…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir