Atatürk Barajı' na 8 Milyon Liralık Yazılım

Bu sabah (23.01.2011) Gazi Bilgisayar Mühendisliği Topluluğu’ nun bir sosyal sorumluluk projesi olan Gazi-BİS projesi kapsamında 10 kişilik bir ekiple Şanlıurfa’ ya geldik. Planlara göre proje yarın (24.01.2011 Pazartesi) başlıyor ve bu gün İl Halk Eğitim Müdürü Abuzer TÜYSÜZ eşliğinde Atatürk Barajı‘ nı görmeye gittik. Aslında planda böyle bir şey yoktu, normalde Balıklı Göl‘ e gitmemiz gerekiyordu. Sağolsun Abuzer bey “Gelmişken Atatürk Barajı’ nı da görün, Balıklı Göl’ e hafta içi de gideriz.” diyerek bizi Atatük Barajı’ na götürdü.

Bildiğiniz üzere Atatürk Barajı Türkiye’ nin birinci, dünyanın üçüncü büyük barajı. Neyse Atatürk Barajı sorumlularından biri -Adını hatırlayamadım, affına sığınıyorum- bize güzel güzel barajın yapım aşamasından, kapasitesinden ve bizi gururlandıracak birkaç hatırlayamadığım özelliklerinden daha bahsetti. Sağolsun her şeyi açık açık, sıkılmadan anlattı. Buraya kadar her şey normal, hepsi hoşumuza giden şeyler. Zaten bundan sonrası benim bu yazıyı paylaşma sebebimdir. Yaklaşık 9 ay önce barajın tüm işlevlerini bilgisayarlarla kontrol etmeyi sağlayacak bir sisteme geçilmiş. Vahim olan şu ki bu yazılımı Türk şirketlerinden hiçbiri yapamamış. Tam 8.000.000 TL’ ye yurt dışından bir şirkete yaptırılmış bu yazılım.

Açıkçası Bilgisayar Mühendisliği okuyan bir öğrenci olarak ağırıma gitti, “Bu mudur durumumuz?” dedim. Klasik bir cümle olacak belki ama söylemeden de geçemeyeceğim millet aya çıkıyor, biz hala nelerle uğraşıyoruz, nelere yatırım yapacağımızı bilmiyoruz, her şeyi geriden takip ediyoruz. İşte bu yüzden de bir arpa boyu yol alamıyoruz. Paramızı dışarıya yediriyoruz, “biz yiyemiyoruz, alın siz yiyin” diyoruz.

Yazılan yazılımın içeriği hakkında net bir bilgiye sahip değilim ama bildiğim kadarını sizlerle paylaşmak ve görüşlerimi belirtmek istedim. Tabiri caiz ise titreyip kendimize gelmemiz gerekiyor. Görüşmek dileği ile…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir