Geliyoo.com Tartışmaları

Yoğun bir dönemin ardından, biraz geç olmakla birlikte, geliyoo.com ile ilgili yazımı en sonunda Urfa yollarında yazıyorum. İnternette günlük dolaşan çoğu kişi karşılaşmıştır geliyoo.com ile ilgili haberlerle. Başlarda Türkiye’nin yeni arama motoru diye tanıdık. Ardından bir dizi haber ile geliyoo.com’ un hazır script kullandığı, google ile bağlantısı olduğu, Türk halkının kandırıldığı ile ilgili iddialar atıldı ortaya. Bu iddiaları, geliyoo.com’ un CEO’ su Buray Anıl Savaş‘ın Twitter’ daki sayfasında paylaşılan yazılar takip etti. Ben de tabi merak ettim ve bizzat sordum bu konuları Buray beye. Elimden geldiği kadar, aldığım bilgiler doğrultusunda geliyoo.com ile ilgili gerçekleri size aktarmaya çalışacağım.

İlk olarak “hazır script” olayına değineceğim. Evet geliyoo.com hazır bir scriptin alt yapısı değiştirilerek yayınlanmıştır. Ama
benim düşüncem, bunun kullanıcıyı pek de ilgilendirmediğidir. Arama motorlarında arama yapan biri için ne önemlidir? Kullandığı script mi? Tabi ki hayır. Kullanıcı için, aradığı bilgiye ne kadar kısa zamanda ulaştığı ve ulaştığı bilginin doğruluğu önemlidir. Ayrıca Geliyoo.com’ un Google ile ilişkisi olduğu haberleri de bulunmakta. Bu söylentileri de açıklamak istiyorum. Geliyoo.com API ile çalışır ve web taraması konusunda Google ile hiçbir ilgisi yoktur. Google’ ın sadece translate ve map özelliklerini kullanmakatadır. İnşallah ilerde bunları da geliştirir daha iyisini yaparız.

Twitter’ da paylaşılan yazılara gelince. Aslında o saçma cümleleri burda tekrar gündeme getirmek istemezdim ama görmeyen, duymayan olabilir. Olayın saçmalığının anlaşılması için o cümlelere de yer vereceğim. Güya  Buray Anıl Savaş Twitter‘ da “Türkiye’yi enayi sandığım için özür dilerim. Ben bir eşşeğim. Hürriyet Gazetesi’ nden başka kimse yemedi.” yazısını paylaşmış. Aklı ve mantığı olan bir insan neden böyle bir şey yapsın benim mantığım almıyor. Şahsen ben bir insanın kendisi hakkında o tür ifadeler kullanabileceğine inanmıyorum. Kim inanabilir ki? Her insanın başına birileri tarafından böyle şeyler gelebilir. Sevmeyenler olabilir, çekemeyenler olabilir. Bunu tahmin etmek için olağanüstü bir zekaya sahip olmak gerekmiyor.

Yazıma son vermeden önce şunu belirtmek isterim. Ben geliyoo.com‘ un Türkiye için faydalı olabileceğini düşünüyorum. Sizler için de aynısını düşünmenizi istemiyorum ama bazı şeyleri araştırıp doğru kaynaktan doğru bilgilari alırsak olayları daha adil yargılayabiliriz…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir