C Dilinde Metni Büyük Harfe Çeviren Program

Bu gün C dilinde karakterlerle yapılabilecek işlemler hakkında bilgi vermek istiyorum. Bu işlemleri yapabilmek için öncelikle karakter kütüphanesi olan “ctype.h” kütüphanesini eklemiş olmanız gerekiyor. bu kütüphane ile karakterler verilerini işleyebilir ve test edebilirsiniz. Bu kütüphanede ile bir çok işlemi yapabilmek mümkün ama ben metni büyük harfe dönüştüren programı yazacağım. Küçük harfi büyük harfe çeviren fonksiyon ise “toupper” fonksiyonudur.

Bu kadar ön bilgiden sonra programa geçebiliriz. Gördüğünüz gibi “ctype.h” kütüphanesini ekledim. Program, main fonksiyonu içinde metni yani karakter dizisini alıyor, buyukharf adlı void türündeki fonksiyona gönderiyor. Fonksiyonda yapılan işlemler, sizin de gördüğünüz gibi, metni “harf harf” büyütmek ve karakterleri yazdırmak oluyor. Harf harf kısmını vurguladım çünkü “ctype.h” kütüphanesi karakterler üzerinden işlem yapar.

#include
#include
void buyukharf(char []);
void main()
{
char mesaj[100];
scanf(“%s”,mesaj);
buyukharf(mesaj);
}
void buyukharf(char msj[])
{
int i;
char yenimesaj[100];
for(i=0;msj[i]!=‘\0’;i++)
{
yenimesaj[i]=toupper(msj[i]);
printf(“%c”,yenimesaj[i]);
}
printf(“\n”);
}

Ben “toupper” fonksiyonuyla küçük harflerle girilen metni büyük harfe çeviren programı yazdım. Siz de “tolower” fonksiyonunu kullanarak büyük harfle girilen metni küçük harfe çeviren programı yazabilirsiniz. Program sonunda ekran çıktısı ise şu şekilde olacaktır. (klavyeden “serefakyuz.com” metnini girdiğimizi düşünürsek)

serefakyuz.com
SEREFAKYUZ.COM
Press any key to continue . . .

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir