C Dilinde Metin Uzunluğunu Hesaplayan Program

Bu yazımda yine C programlama dilinde bir program yazacağım. Programı yazmak için yapılması gerekenleri (bir nevi sözde kodları) anlattıktan sonra programa geçeceğim. İlk olarak girilecek metni bünyesinde tutacak bir char dizisi tanımlayacağım. Klavyeden metni aldıktan sonra, metni tutan char dizisini fonksiyona göndereceğim. Bu  fonksiyon uzunluğu sayısal bir değer olarak geri döndürecek. Fonksiyon içinde uzunluğu for döngüsü yardımıyla bulup sonucu main fonksiyonuna geri göndereceğim.

 

#include
int uzunluk(char[]);
int uzunluk(char dizi[])
{
int i,u=0;
for(i=0;dizi[i]!=‘�’;i++)
u++;
return u;
}
void main()
{
char str[20];
printf(“bir mesaj giriniz:n”);
scanf(“%s”,str);
printf(“mesaj %d harf uzunlugundan”,uzunluk(str));
}


 

Görüldüğü gibi main fonksiyonu içinde mesaj bir char dizisine alındı. “uzunluk” fonksiyonunda ise for dizisi içinde uzunluk hesaplandı. Bu kısmı biraz açıklamak istiyorum. For döngüsü içindeki kısmın anlamı: Sıfırdan başla, dizi elemanı boşluğa eşit olana kadar i’ yi artırmaya devam et. Böylece boşluğu görene kadar her karakter u yardımıyla sayılacaktır. Sonuç bulunduğunda ise, int türündeki bu fonksiyon “return” komutu ile uzunluğu main fonksiyonuna gönderir.

Basit bir “metin uzunluğu hesaplama” programını anlatmaya çalıştım. Ben bu programda metnin sonunu boşluk olarak düşünerek yaptım, sizler de çok ufak bir değişiklikle noktaya kadar sayan programlar yazabilirsiniz. Bir fikir olması açısından söyledim 🙂 Kolay gelsin…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir