Google'da Etkili Arama Nasıl Yapılır?

Hiç tartışmasız arama motorları, internet dünyasının vazgeçilmezlerindendir. “Arama motoru” denildiğinde birçok kişinin aklına “Google” gelir ve çoğu da diğer arama motorlarından haberdar değildir. Oysaki internet dünyasında yerli ve yabancı olmak üzere onlarca arama motoru bulunmaktadır. Bunlar içinde en gelişmişi Google olduğu için başlıkta “arama motorları” yerine “Google” kullandım. Peki Google’ ı bu kadar önemli, bu kadar popüler yapan nedir? Birçok özelliği vardır aslında ama ben en önemlilerinden bahsedeceğim. Bunlardan bir tanesi muazzam bir veri tabanına sahip olmasıdır. Bu sayede arama yaptığımız herhangi bir şey için saniyeler içinde milyonlarca sonuç getirmesidir. Peki biz istediğimiz sonuçlara nasıl kolayca ulaşacağız, nasıl etkili arama yapacağız? Basitçe birkaç ipucu vereceğim.

Çift tırnak (“…..”)     : Aranacak kelime bir kelimeden fazlaysa, tırnak işaretleri arasına alındığında bir kalıpmış gibi o söz öbeği alınır. Örnek verecek olursak;Bilgisayar ve İnternet” şeklinde arandığında içerisinde Bilgisayar ve İnternet kelimelerinin üçünün bir arada geçtiği sonuçlar gelecektir. Tırnak işaretleri olmadan Bilgisayar ve İnternet şeklinde aranırsa, ayrı ayrı Bilgisayar, İnternet içeriklerinin tamamı gelecek ve bizi hedeflediğimiz sonuçtan uzaklaştıracaktır.

Eksi  (-)     : Arama sonucunda istenmeyen kelimenin önüne “-” işareti koyularak, o istenmeyen kelimenin geçtiği sonuçların gelmesi engellenecektir. Şöyle ki; lig kelimesini aramak istiyoruz ama sonuçlardaki öncelik ligtv ile ilgili bilgiler, ligtv ile ilgili sonuçları görmemek için lig -tv şeklinde arama yapabilirsiniz.

Artı  (+)     : Arama sonuçlarında olmasını istediğimiz bir kelime varsa, önüne + işareti koymak yeterlidir. Kitap kelimesini ararken kitap + Ömer Seyfettin şeklinde ararsak, Ömer Seyfettin’ e ait kitaplar sonuçlara gelecektir.

Eşittir (=)     : Birim dönüşümlerinde kullanılır. 1 km = ? mile şeklinde arama yaptığımızda km cinsinde verilen değerin mil türünde karşılığını sonuçlarda görürüz.

Site     : Belli sitelerde arama yapmamızı sağlar. Csharp site: www.serefakyuz.com şeklindeki bir aramada Csharp kelimesini serefakyuz.com adlı sitede aramış oluruz.

Filetype     : İstediğimiz tipte bir dosya aramak için —> C dilinde örnek kodlar filetype: doc şeklindeki bir arama için gelecek sonuçlar word dosyaları olacaktır.

İntitle     : Kendisinden sonraki ilk kelimeyi içeriklerin başlıklarında arar. İntitle: Bilgisayar ve İnternet şeklindeki aramada, Bilgisayar başlıklarda, ve İnternet ise içerikte aranacaktır.

Alltitle     : Kendisinden sonra gelen kelimelerin tamamını içerik başlıklarında arar.

Bu yazımda da internet dünyasındaki en büyük yardımcımız olan Google‘ ın, bize daha çok nasıl yardımcı olabileceğini anlatmaya çalıştım. Yararlı olması dileğimle, görüşmek üzere…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir