Alexa Nedir, Ne İşe Yarar?

İlk teknik yazımı, site sahibi olan kişilerin bence ilk öğrenmesi gereken şey olan “Alexa” hakkında yazmak istiyorum. Alexa, amazon.com’ a ait ABD kökenli bir internet şirketi ve site sayacıdır.  Yani web sitelerinin, dünya üzerindeki sıralamasını belirleyen bir tür internet rating sistemidir. Bu sıralamayı da ziyaretçi sayısına ve sitenin görüntülenme sayısına göre, dünyada en çok ziyaret edilen 20-30 milyon site arasında sıralar.

Peki Alexa Ne İşe Yarar, Neden Önemlidir?

Sitenizin popülerliğini, dünya sıralamasındaki gerçek yerini güvenli ve olabildiğince doğru şekilde Alexa tespit eder. Bu bilgilere kesinlikle doğru diyemeyiz çünkü bu sıralama, bilgisayarında Alexa Toolbar yüklü olan kullanıcıların tercihlerinden oluşur. Bu yüzden firmalar, internet reklamları için Alexa değerlerini dikkate alırlar. Üstelik sitenizin Google sıralamasındaki yerinin üst sıralara tırmanmasını sağlayan durumlardan biri de sitenizin bu sıralamadaki yeridir.

Bir diğer konu da Alexa Toolbar. Sevdiğiniz, beğendiğiniz, içeriğinin nitelikli olduğuna inandığınız sitelerin, sıralamalarını yükseltmek için Alexa Toolbar kullanabilirsiniz. Ayrıca Alexa Toolbar ile;
– Sitenizin ziyaretçi performansını izleyebilir, ayrıca ziyaret ettiğiniz sitelerin de alexa sıralamalarını öğrenebilirsiniz.
– Ziyaret ettiğiniz sitenin sahibi, iletişim bilgileri vs. öğrenebilirsiniz.
– Sitelerde açılan pop-up sayfalarını yasaklayabilir, ya da onaylayarak kontrollü açılmasını sağlayabilirsiniz. Alexa Toolbar sadece bir Mozilla Firefox eklentisidir, indirmek için tıklayınız.

Alexa Sıralaması Nasıl Yükseltilir?

Alexa sıralamasını yükseltmek için birkaç ipucu vermek istiyorum. İlk olarak Alexa Toolbar’ ı bilgisayarınıza yüklemelisiniz. Buna ek olarak sitenize Alexa ile ilgili bilgiler koymanızda fayda var. Ayrıca sitenizde sık sık girip işlemler yapın, ziyaretçi sayınız da böylece artacaktır. Böylece sıralamadaki yerinizin zamanla yükseldiğini göreceksiniz.

Alexa yazımın burada sonuna gelmiş bulunuyorum. Umarım sizler için yararlı olabilecek bilgiler vermişimdir. Bir diğer makalede görüşmek üzere…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir